McDonald’s w Czechach – recenzja

Czy celiak może się przyżywić w McDonaldzie? W Czechach tak! Jest możliwość dokupienia bezglutenowej bułki do burgera. Oferta dotyczy wszystkich restauracji w Czechach. Postanowiłam odwiedzić jedną z nich i przekonać się, jak to wygląda.

Jakie burgery są w Czechach bezglutenowe?

Niestety nie wszystkie burgery mogą być bezglutenowe. Tylko poniższe burgery mogą być podane w bezglutenowej bułce:

Oczywiście, można wybrać również burgera z sałatą zamiast bułki:

Alergeny

Bezglutenowe bułki w McDonald’s są bez pszenicy. Zawierają natomiast sezam.

Poniżej wymienione alegreny dla burgerów z bezglutenową bułką (lub bez bułki):

  • McRoyal: mleko (laktoza), musztarda, sezam.
  • Big Tasty Bacon: jajka, mleko (laktoza), sezam.
  • Big Tasty Naked: jajka, mleko.

Pełna lista alergenów jest dostępna na stronie McDonald’s (po wybraniu konkretnej restauracji, wraz z cennikiem) lub w trakcie tworzenia zamówienia w restauracji – przy każdym produkcie jest informacja o alergenach.

Jak zamówić bezglutenowego burgera?

Burgery McRoyal oraz Big Tasty Bacon domyślnie są podawane w normalnej bułce, tak więc należy sprecyzować, że prosimy o bezglutenową bułkę (bezlepkova houska).

Zamawiając przy samoobsługowym stanowisku, nie zdziwcie się, że w głównym menu nie ma osobnej pozycji pod tytułem “bezglutenowe burgery”. Najpierw należy wybrać danego burgera, a dopiero potem ukazuje się ekran, w którym dobiera się konkretne składniki – w tym bezglutenową bułkę. Na samym dole, wśród dodatków, jest bezglutenowa bułka do zaznaczenia. Koszt bezglutenowej bułki to 20 CZK (ok. 3,50zł).

Bezglutenowe burgery – czy są dobre?

Powiem krótko – są OK. Nie rozpadają się i są pulchne. Jeśli ktoś ogólnie przepada za jedzeniem w McDonald’s, to nie będzie rozczarowany. Bezglutenowe bułki w McDonald’s wydają się bardzo zbliżone do glutenowych (chociaż ostatni raz jadłam tam burgera chyba z kilkanaście lat temu i moja ocena nie jest obiektywna). Można się poczuć normalnie i wreszcie zamówić coś więcej niż frytki – to jest naprawdę pozytywne doświadczenie.

Minusy? W zasadzie brak minusów, jeśli chodzi o “bezglutenowość” produktu. Bułka jest zbliżona w smaku do zwykłej mcdonaldowej bułki. Ale dla mnie to właśnie jest największy minus – mam wrażenie, że każda bułka w McDonald’s jest tak puszysta i lekka, że – mimo dobrych 800 kcal – po zjedzeniu jednego burgera jestem dalej głodna. Być może to właśnie jest powód, dla którego te fastfoody tak uzależniają i tuczą.

Tak czy owak – będąc w podróży, warto spróbować. Zwłaszcza, że w Polsce nie ma takiej możliwości.

Wyszukiwarka lokali McDonald’s w Czechach

Tak jak już wcześniej napisałam – bezglutenowa oferta dotyczy każdego lokalu w Czechach. Aby znaleźć najbliższy lokal, polecam skorzystać z wyszukiwarki na stronie McDonald’s. Po udostępnieniu lokalizacji, na mapie ukazują się najbliższe restauracje.

Hipsterskie i wege alternatywy dla McDonald’s

Jeśli natomiast chcielibyście spróbować burgera bardziej domowego, gdzie bułka bardziej przypomina prawdziwe pieczywo, polecam mniejsze fastfoody. Na przykład w Pradze – wege burgerownia Chutnej. Tę oraz inne restauracje umieściłam na mojej mapie miejsc bezglutenowych w Pradze.

Wegeburger i onion ringi w Chutnej – jednym z bezglutenowych miejsc w Pradze

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

Zapisz się na newsletter, aby nie ominęły Cię kolejne praktyczne przewodniki, mapy i przepisy.

Zero spamu i glutenu. Max 1 mail na tydzień.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *