Gdzie zjeść bez glutenu w Irlandii

Ta lista miejsc, w których można zjeść bez glutenu jest wynikiem moich doświadczeń podczas podróży do Irlandii. Posegregowana jest według miast i siłą rzeczy ogranicza się do tych miejscowości, które odwiedziłam.

Jeśli planujesz podróż do innych miast, na końcu podaję również wskazówki i namiary na strony pomocne w szukaniu bezglutenowych restauracji w Irlandii.

Lista bezglutenowych restauracji według miast

Różne miasta

1. Milano – pizzeria z bezglutenową pizzą, makaronami, sałatkami itp.

  • Irlandzka sieciówka, lokale m.in. w Dublinie, Limerick, Cork, Galway, Ennis.
  • W menu wszystko, co jest oznaczone “GF” może być bezglutenowe. Zamówiłam pizzę, ciastko marchewkowe i espresso. Kawa i ciastko bardzo dobre, pizza OK. Ciasto pizzy w typie cienkich i chrupkich.

2. Supermac’s (tylko wybrane lokale, patrz poniżej)- irlandzka sieć restauracji w stylu McDonald’s

  • Supermac’s wytworzyło “zdrowszą” markę – SuperSubs i właśnie w menu SuperSubs są bułki bezglutenowe (oraz dużo sałatek i innych “zdrowszych” fastfoodów).
  • Lista ponad 20 punktów SuberSubs w Irlandii tutaj.
  • A lista alergenów w menu SuperSubs tutaj. Pamiętaj, że menu główne Supermac’s różni się od menu SuperSubs.
  • Nie nie jadłam tam nic, więc nie wiem, czy polecam; ale podaję informację, ponieważ McDonald’s w Irlandii (oraz w UK) nie ma oferty bezglutenowej, a czasami w podróży przydaje się jakiś fastfood.

3. O’Connor’s Bakery – piekarnia

  • lokalizacja: Galway, Ennis, Shannon i Limerick
  • Na stronie piekarni jest lista bezglutenowych wypieków: gluten-free soda bread, gluten-free scones, a także ciasteczka i muffiny.
  • Nie miałam czasu pójść do jednej z tych piekarni i nie próbowałam ich wypieków, ale pisałam z nimi i jest to potwierdzone miejsce.
  • Bezglutenowe produkty dostępne tylko od czwartku do soboty. Otrzymałam informację, że nie trzeba zamawiać bezglutenowych wypieków z wyprzedzeniem, chociaż w sobotę jest szansa, że wszystko może być wyprzedane – w takim wypadku najlepiej kupić produkt internetowo i bez stresu sobie odebrać w piekarni.

Limerick

1. Hook & Ladder – kawiarnia, śniadania.

  • Mimo, że w menu nie mają zaznaczonych opcji bezglutenowych, obsługa wyciągnęła spod lady wielki wykaz alergenów i dostałam rzetelną informację co zawiera lub może zawierać śladowe ilości glutenu. Zbyt wiele opcji bezglutenowych do wyboru nie było (dwa śniadania, jedno wege, drugie nie), ale nie narzekam. Dostałam bezglutenowe tosty na żądanie zamiast zwykłego pieczywa. Mieli też bezglutenową bułeczkę scone (oczywiście musiałam wziąć do kawy na deser, zwłaszcza że była to dla mnie pierwsza okazja, by spróbować tego brytyjskiego wypieku).
  • Śniadania, które mi polecono jako bezpieczne dla celiaka to “Perfectly poached” i “The vegan blaa”.
  • Lista lokali (kilka w lub w okolicy Limerick, jeden w Waterford) tutaj. W każdym może się nieznacznie różnić menu, natomiast menu tej kawiarni, w której ja jadłam – Sarsfield Street w Limerick – tutaj.

2. The Curragower – ryby i owoce morza

  • Dania oznaczone w menu (g) MOGĄ BYĆ BEZGLUTENOWE. Trzeba DODATKOWO potwierdzić przy zamawianiu, że się chce bez glutenu.
  • Niewiele opcji do wyboru, ale coś tam jest i to fajne rzeczy: seafood chowder, steak, pieczona sola, małże
  • Zjadłam chowder z owocami morza (był pyszny), który co prawda był tylko przystawką, ale się najadłam. W artykule o bezglutenowej Irlandii opisałam, jak się nacięłam na te oznaczenia w menu i nie sprecyzowałam, że chcę bez glutenu. Chowder był z chlebem na talerzyku obok, już się ucieszyłam, że jest bez glutenu, ale dobrze, że dopytałam, bo nie był.

3. W Limerick chciałam zjeść śniadanie w Mama Lee’s Café and Restaurant – okazało się, że jest zamknięte tymczasowo – wyglądało na jakiś remont. Nie mogłam odżałować, bo na stronie internetowej była informacja, że podają bezglutenowe irlandzkie śniadania i obiady… Proponuję śledzić ich facebooka, czy już się ponownie otworzyli, mam nadzieję że jeśli będą działać, menu pozostanie bez zmian dla celiaków.

Dublin

1. Beshoff O’Connell Street fish&chipsownia

  • Tradycyjna restauracja, piszą, że działają od 1913 roku. Zdecydowanym plusem jest to, że nie jest to typowo turystyczna knajpa, jak wszystkie w dzielnicy Temple Bar. Podczas, gdy jadłam tam obiad, przewinęło się sporo Irlandczyków, w tym dwóch starszych panów popijających swoją rybę herbatą z mlekiem, którzy wyglądali jakby tam chadzali od lat. Młodzi ludzie piją do obiadu raczej jakieś soda drinks, czyli napoje gazowane. Ja wybrałam bardziej tradycyjnie, herbatę z mlekiem 😉
  • Fish&chips domyślnie są podawane z sosem tatarskim. Za niewielką dopłatą możesz poprosić o mushy peas. Podawany jest z octem (ocet przezroczysty polecono mi jako gluten-free, a to, co wyglądało jak ocet winny, widocznie było barwione czymś, co mogło zawierać gluten).

2. The Brazen Head – pub, restauracja

  • Różne opcje bezglutenowe wyraźnie oznaczone w menu, komunikacja z obsługą w kwestii glutenu na poziomie
  • Zamówiłam shephard’s less pie (wegetariańska wersja shephard’s pie), chicken wings i piwo (włoskie)
  • Fajnie, że mają bezglutenowe piwo, ale mogłam wybrać bardziej lokalnie i zamówić cydr.

Howth i Clontarf

1. Beshoff Bros – fish&chips

  • Spacerem od klifów tuż pod Dublinem (Howth), ewentualnie w połowie drogi między Howth a Dublinem (Clontarf), są dwie lokalizacje mini-sieciówki z fish&chips na wynos, w których jest bezglutenowe menu (nie każda lokalizacja Beshoff Bros ma taką ofertę).
  • Nie jadłam tam osobiście, ale miejsce jest polecane przez celiaczkę z Dublina (na końcu artykułu odsyłam do jej Instagrama).

Galway

1. Hooked – restauracja rybna

  • Sporo opcji bezglutenowych: fish&chips, ryby i owoce morza, bezglutenowy burger rybny
  • Ścisłe centrum miasta było tak przeludnione, że w porze obiadowej do knajp ustawiały się kolejki. W Hooked natomiast widziałam więcej tubylców niż turystów i były wolne stoliki. Nie jest to taka knajpa z duszą, bardziej nowoczesny, hipsterski klimat, ale mają dobre jedzenie i dużo opcji bg! Niestety, byłam tak głodna, że nie zdążyłam zrobić zdjęcia 😉

2. The Oslo Bar – bezglutenowe burgery i inne opcje bg

  • Byłam bardzo zadowolona z oznaczenia w menu i komunikacji z obsługą. Do burgera zaproponowano mi sałatkę zamiast frytek, które mogły być zanieczyszczone glutenem.
  • The Oslo Bar jest co prawda w oddaleniu od centrum, za to nieopodal plaży i tuż obok tradycyjnego pubu O’Connor’s Famous Pub, którego polecam nie ze względu na jedzenie (nie mają tam kuchni, bez glutenu tylko cydr – za to aż dwa na kranie), ale na autentyczny klimat. Po lub przed pintą cydru w akompaniamencie muzyki granej na żywo w O’Connors, można wyskoczyć do Oslo na burgera 😉

Wild Atlantic Way – Cleggan

1. Olivers Seafood Bar – restauracja, ale też chyba B&B

  • W menu były zaznaczone alergeny i były opcje bezglutenowe, choć muszę przyznać, że niewiele. Niemniej była to jedyna knajpa we wsi otwarta po południu. Okolica i port przepiękny, .
  • Zamówiłam szczypce kraba oraz frytki, dostałam dodatkowo chleb (zwykły glutenowy chleb, widocznie, jak w wielu restauracjach w Irlandii – mimo oznaczeń w menu, trzeba powiedzieć, że się chce bez glutenu). Mnie się spieszyło, byłam zmęczona podróżą i niestety nie rozmawiałam na temat mojej celiakii z obsługą – stąd ten chleb. Krab i frytki były w porządku, chleba po prostu nie zjadłam.

Doolin

1. The Ivy Cottage oraz Doolin Cafe – w jednym z tych dwóch miejsc chciałam zjeść ze względu na dużo opcji bezglutenowych. Niestety do Doolin przyjechałam zbyt późno i nie były jeszcze otwarte, więc udałam się do pubu.

2. Gus O’Connor’s Pub

  • niestety opcji bezglutenowych nie jest zbyt dużo, ale alergeny są jednoznacznie określone w menu, obsługa zorientowana oraz można prosić o bezglutenowy chleb. Jedzenie było bardzo dobre.

Gdzie szukać informacji o bezglutenowych restauracjach w Irlandii?

Na powyższej liście znajdują się głównie miejsca potwierdzone przeze mnie, w których osobiście jadłam bez glutenu. Jeżeli jedziesz do innych miast lub chcesz dotrzeć do większej ilości knajp, możesz dotrzeć do informacji poprzez:

1. Społeczność

  • Coeliac Dublin na Instagramie ma stories posegregowane według miast/regionów i poleca masę miejsc, prawdziwa kopalnia wiedzy! Jeśli jedziesz do innego miasta niż te, które już są opracowane, możesz napisać do autorki – czasem wrzuca na instagrama pytanie od jakiegoś użytkownika, a ludzie odpowiadają z propozycjami miejsc.
  • Grupa Irlandzkich celiaków na Facebooku – prywatna, ale szybko akceptują prośbę o dołączenie. Ponad 4 tysiące osób, które mogą pomóc, podając aktualne informacje.

2. Google Maps

  • Wpisując gluten-free w wyszukiwarkę lub jeśli masz otwartą w mapach stronę z daną restauracją, możesz wyszukać w opiniach słowo gluten i sprawdzić, co ludzie w komentarzach do restauracji pisali na temat glutenu.
  • Ja szukałam informacji głównie korzystając z Google Maps i artykułów w internecie, ale to nie było niezawodną metodą. Czasem się okazywało, że dane miejsce jest tymczasowo zamknięte lub godziny otwarcia są inne. Wpadki te miałam raczej w mniejszych miasteczkach, wydaje się, że w np. w stolicy mapy są bardziej niezawodne.

W związku z tym faktem, że informacje na mapach nie zawsze będą aktualne, polecam weryfikować informacje z tymi na stronach internetowych danych miejsc lub nawet skontaktować się z restauracją w celu potwierdzenia godzin otwarcia i opcji bezglutenowych, jeśli plan podróży jest napięty i nie chcesz tracić czasu.

3. Artykuły w internecie

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

Zapisz się na newsletter, aby nie ominęły Cię kolejne praktyczne przewodniki, mapy i przepisy.

Zero spamu i glutenu. Max 1 mail na tydzień.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *