Czeskie knedle bez glutenu – przepis

Knedle to najbardziej rozpoznawany element kuchni czeskiej (ale również i słowackiej). Stanowią one świetny sposób na wykorzystanie czerstwego pieczywa i idealny dodatek do potraw bazujących na mięsie z dużą ilością sosu. W tym wpisie dzielę się przepisem na ten specjał, który łatwo przygotować w bezglutenowym wydaniu.

Przeskocz do przepisu

Czeskie knedle przyjmują najróżniejsze formy – przede wszystkim, mogą być na słodko (niewielka kulka ciasta z owocem w środku – takie knedle znamy również w Polsce) lub na słono – pokrojone w kromki, podawane z sosem.

Główne rodzaje knedlików na słono to: bramborové (ziemniaczane z mąką), houskové (bazujące na bułkach i mące), chlebové (z chleba i mąki) oraz kynutý knedlík (z samej mąki). Niezależnie od rodzaju, przeważnie knedle są gotowane w formie okrągłego lub podłużnego walca w wodzie lub na parze, a następnie krojone w kromki. Játrové knedlíčky (z wątróbką) gotuje się w formie małych kulek i podaje w zupie.

Houskový knedlík z wołowym gulaszem w bezglutenowej restauracji w Pradze

Knedle nie tylko w Czechach

Mimo, że knedliki są kojarzone głównie z Czechami, potrawa ta najprawdopodobniej narodziła się w kuchni niemieckiej, na co wskazuje etymologia słowa knedle (po niemiecku knödel). Jednak w kuchni niemieckiej i austriackiej są inne rodzaje knedli niż w Czechach. Na przykład w Austrii jest popularny Germknödel, mączny knedel wielkości małego talerza zatopiony w sosie waniliowym i posypany makiem, którego w takiej formie raczej nie znajdziemy w Czechach (chociaż podobieństwo do germknödla odnajdziemy w czeskich buchtach, które czasami podaje się w sosie waniliowym). Są oczywiście elementy wspólne – Játrové knedlíčky to w Austrii i Niemczech Leberknödel.

O niemieckich i austriackich knedlach napiszę przy innej okazji, natomiast w tym wpisie znajdziesz przepis na prawdziwie czeskie chlebové knedlíky, bazujące na chlebie. Możesz, w podobnych proporcjach, użyć zamiast chleba bułek.

Z czym podawać knedle?

Knedliki są dodatkiem do mięsa i sosu (mimo że dawniej były daniem głównym same w sobie). Sprawdzi się tutaj dowolny gulasz wieprzowy, wołowy lub pieczeń, sos może być podbity śmietaną. Do knedli można podać również drób, w sosie np. pieczarkowym na mleku, bulionie i pieczarkach.

Czeskie knedle bez glutenu – przepis

Porcje

3

porcje
Czas przygotowania

30

minut
Czas gotowania

15

minut

Składniki

  • 350 g bezglutenowego chleba

  • 1 szklanka bezglutenowej mąki uniwersalnej + dodatkowo ok. 0,5 szklanki później do podsypywania

  • 1 jajko

  • 1 szklanka letniego mleka

  • 10 g drożdży świeżych (5 g suszonych)

  • szczypta soli

  • szczypta cukru

Sposób wykonania

  • Pokrój chleb w kostkę.
  • Niecałą (2/3) szklankę mleka wlej do miski. Wbij jajko. Roztrzep dokładnie widelcem.
  • Do odrobiny mleka pozostałej w szklance dodaj drożdże i szczyptę cukru. Rozmieszaj. Dodaj rozpuszczone w ten sposób drożdże do miski z roztrzepanym mlekiem i jajkiem.
  • Przygotuj szeroki garnek z przykrywką – nalej do niego wody, wsyp łyżeczkę soli i doprowadź do wrzenia pod przykryciem.
  • W międzyczasie wsyp do miski z mlekiem, jajkiem i drożdżami pokrojony chleb i szczyptę soli. Stopniowo dodawaj mąki, mieszając. Jeśli jest zbyt suche – możesz dodać trochę mleka/wody. Odstaw w ciepłe miejsce na 15 minut.
  • Podsyp stolnicę mąką i wyłóż na nią zawartość miski. Obtaczaj ciasto w mące, w razie potrzeby dodając więcej mąki.
  • Uformuj z ciasta równe kule, o gładkiej powierzchni (staraj się, żeby nie było na powierzchni zmarszczek, bo będą one bardziej widoczne po ugotowaniu).
    Kule nie powinny być zbyt zbite, ale też nie powinny być zbyt rzadkie. Dlatego mąki dosypuj tylko na tyle, żeby kulki nie były rzadkie, rozlewające się. Postawione na stolnicy mają raczej trzymać kulisty fason, nie rozpadać się.
  • Włóż knedle (najlepiej za pomocą łyżki cedzakowej) do osolonego wrzątku. Gotuj 15 minut, od czasu do czasu przewracając knedle. Po tym czasie najlepiej wyjmij jednego i przekrój, aby sprawdzić, czy nie jest surowy w środku.
    Jeśli nie jest surowy – wyjmij wszystkie knedle i pokrój na kromki.
    Podawaj z gulaszem lub innym mięsem z dużą ilością sosu.

Uwagi

  • Lepiej nie krój na kromki knedli, których nie zjesz pierwszego dnia. Wtedy nie zeschną. Możesz je potem odgrzać albo w całości w wodzie, albo w kromkach w mikrofali lub na parze.
  • Ciasto na knedle dużo wybacza i proporcje chleba do mąki nie muszą być zawsze takie same.
  • Zamiast drożdży można użyć proszku do pieczenia.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

Zapisz się na newsletter, aby nie ominęły Cię kolejne praktyczne przewodniki, mapy i przepisy.

Zero spamu i glutenu. Max 1 mail na tydzień.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *