9 przysmaków kuchni czeskiej – gdzie zjeść tradycyjnie bez glutenu?

Co tradycyjnego można zjeść w Czechach będąc na diecie bezglutenowej?

Poniżej lista najbardziej charakterystycznych potraw, które moim zdaniem powinien spróbować każdy, kto podróżuje do Czech. Część z nich jest naturalnie bezglutenowa. Przy każdej pozycji podaję namiary na konkretne miejsca (restauracje lub sklepy), gdzie można dostać dany produkt, nie martwiąc się o gluten.

Poniższa lista dotyczy jedzenia tradycyjnego, typowego dla czeskiej kuchni. Pełna lista bezglutenowych miejsc (w Pradze) w formie praktycznej mapy tutaj.

1. Guláš s houskovým knedlíkem

Knedliki to absolutny must-eat w Czechach. Pewnie dla wielu jest to pierwsze skojarzenie z Czechami. Wyrabia się je z czerstwego pieczywa, formuje się podłużny knedel, a po ugotowaniu kroi się go na kromki. Podaje się z mięsem z dużą ilością sosu, który ma wsiąkać w knedlikowe kromki. Pycha!

Niestety, knedle to gluten w esencji, a i gulasz jest często zagęszczany mąką. Także trzeba się udać do bezglutenowej restauracji.

Gdzie znaleźć?

2. Utopence

Utopieńce od początku zachwyciły mnie swoją nazwą. Są to niewielkie parówki marynowane w occie razem z cebulą i przyprawami. Podaje się je w tradycyjnych pubach jako przekąska do piwa – na zimno, z chlebem.

Są dostępne praktycznie w każdym pubie. Można spróbować porozmawiać z obsługą i poprosić utopieńce bez chleba oraz dopytać się o skład parówek, których używają.

Gdzie znaleźć?

  • Švejk restaurant “U Zeleného Stromu” (Praga) -alergeny zaznaczone w menu, nakładany hermelin i utopieńce bez glutenu
  • w dowolnym supermarkecie można kupić słoik utopieńców (zwracając uwagę na skład – jeśli w składzie jest skrobia modyfikowana, a nie jest zaznaczone, że zawiera gluten – według prawa, powinna być to skrobia bezglutenowa)

3. Nakládaný / grilovaný hermelín

Podobnie jak utopence, nakládaný lub grillowany hermelín to bardzo popularna przekąska do piwa w pubach.

Co to jest w ogóle ten hermelín? Jest to w zasadzie nic innego jak camembert w czeskim wydaniu. Kiedy nazwa camembert została zastrzeżona, sery tego typu produkowane w czeskich Sedlčanach zaczęły być nazywane alternatywnie.

Ser może być podawany w różnych postaciach: nakládaný hermelín – to hermelin marynowany w oleju. Grilovaný hermelín – to oczywiście hermelin z grilla. Nakładany/grillowany hermelin jest w 100% bezglutenowy, jeśli poprosi się, żeby był podany bez chleba.

Jest jeszcze smažený hermelín, ale uwaga – jak każdy smażony ser, jest obtoczony w glutenowej panierce.

Gdzie znaleźć?

4. Pečené koleno lub Pečená žebra

Pečené koleno (golonka), lub Pečená žebra (żeberka) najczęściej są daniem z natury bezglutenowym, ponieważ jest to po prostu pieczone mięso, najczęściej podane z tartym chrzanem i musztardą. Warto spróbować, bo mięsa w czeskich pubach / restauracjach są przeważnie dobre i jest to typowy element kuchni czeskiej.

Gdzie znaleźć?

  • Bezglutenowa Restaurace u Agamy (Praga) – duży wybór mięs – podawane z bezglutenowym chlebem
  • Švejk restaurant “U Zeleného Stromu” (Praga)- alergeny zaznaczone w menu, żeberka i golonka nie zawierają glutenu
  • Restaurace Lavička (Praga)- alergeny zaznaczone w menu. Bezglutenowe: karkówka, grillowana kura i pstrąg. Żeberka mogą być bezglutenowe, jeśli poprosi się bez chleba i sosu BBQ.

5. Bezlepkové pivo

Tego, że Czechy słyną z piwa, zapewne nie muszę mówić. W końcu osobny rodzaj piwa – czeski pils – wywodzi się z Czech. Piwne Czechy to nie tylko stereotyp – statystyki mówią, że przeciętny Czech wypija rocznie 180 litrów piwa (najwięcej na świecie, 27. rok z rzędu – 2019).

Fakt, że piwo jest tu tak popularne, przekłada się na dostępność piwa bezglutenowego. Kilka popularnych browarów produkuje bezglutenowe piwa, mniej lub bardziej zbliżone do czeskiego pilsa, także jest w czym wybierać: Bernard, Ferdinand, Žatecký pivovar.

Gdzie znaleźć?

6. Buchty

Buchty, czyli słodkie drożdżowe bułki pieczone po kilka-kilkanaście sztuk w naczyniu, tak że po upieczeniu odrywa się pojedynczą sztukę od reszty. Nadzienie może być różne – powidła, czarny mak, twaróg. Czasem zalewa się je sosem waniliowym.

Deser ten wywodzi się z historycznej krainy Czechy i zyskał popularność w Austro-Węgrzech. Jest znane nie tylko w Czechach, ale też w krajach takich jak: Węgry, Austria, Słowacja, Słowenia, również częściowo Polska (choć to, co u nas nazywa się buchty, jest bez nadzienia i gotowane na parze).

Gdzie znaleźć?

  • bezglutenowe buchty piecze piekarnia Kocman, można je kupić w sklepach Svet bez lepku (Praga, Ostrawa, Brno. Buchty w sklepach Svet bez lepku są niestety dostępne tylko na zamówienie- trzeba zadzwonić i odebrać w sklepie. Zamówienia telefoniczne należy składać na jeden dzień roboczy przed dniem dostawy do godziny 10:00. Minimum 4 sztuki. 1 szt = 30 CZK.) lub innych sklepach w wielu miastach – lista sklepów partnerskich piekarni Kocman.

7. Burčák

W Czechach pije się również wino – szczególnie na Morawach, gdzie znajduje się 96% czeskich winnic. Ale w zasadzie tym razem nie do końca o winie, bo burčák to nie jest zwykłe wino.

Burčák to swego rodzaju półprodukt w produkcji wina, częściowo sfermentowany moszcz z winogron (na dzikich drożdżach). Jest to napój lekko gazowany, ponieważ fermentacja nie jest zakończona. Z tego samego powodu burčák musi być spożyty w ciągu kilku dni od zakupu. Nie może być również przechowywany zbyt długo, a w transporcie używa się lodówek, aby spowolnić proces fermentacji. Dawniej, gdy nie było takich możliwości technicznych, burčák był dostępny tylko w najbliższej okolicy winnicy.

Burčák to produkt sezonowy – jest dostępny tylko w okresie od 1 sierpnia do 30 listopada.

Gdzie znaleźć?

  • w wielu pubach i winiarniach w sezonie (we wrześniu jest szczyt sezonu)
  • Pivnice U Sadu (Praga) – czeski pub; kuchnia do 22.
  • Vinárna U sv. Anežky (Praga)- wina na kranie, kameralny klimat

8. Frgál

zdjęcie pochodzi ze strony piekarni Bezlepková Anežka

Frgal – drożdżowy placek z grubą warstwą powideł lub masy makowej, posypany kruszonką. Wywodzi się z Wołoszczyzny Morawskiej, regionu w południowo-wschodnich Czechach.

Słowo frgál w dialekcie morawskim oznaczało… nieudane ciasto, zakalec. Tak też frgal powstał – zupełnie przypadkowo, kiedy nie udawały się bavorské vdolky, czyli pączki posmarowane powidłem. Z czasem słowo frgal przestało oznaczać zakalec, a zaczęło być używane w odniesieniu do konkretnego ciasta.

Nazwa “frgal wołoski”, valašský frgál jest chroniona przez ustawę Komisji Europejskiej, która określa recepturę i region, w którym frgale mogą być produkowane.

Gdzie znaleźć?

9. Smažený sýr

Żółty ser, panierowany w bułce tartej i smażony w głębokim oleju. Hit czeskiej i słowackiej kuchni, podawany często z frytkami lub surówkami.

Niestety, ze względu na panierkę, nie w każdej restauracji można bezpiecznie zjeść smażony ser. Smażony ser ze zdjęcia dostałam w bezglutenowej restauracji w Pradze.

Gdzie znaleźć?

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

Zapisz się na newsletter, aby nie ominęły Cię kolejne praktyczne przewodniki, mapy i przepisy.

Zero spamu i glutenu. Max 1 mail na tydzień.

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *