W Czechach jest wysoka „kultura bezglutenowa”. Podobnie jak w Polsce, bezglutenowe produkty są łatwo dostępne, zarówno w supermarketach, jak i w sklepikach z ekologicznymi produktami. Większość restauracji ma w ofercie jakąś opcję bezglutenową, a nierzadko zdarzają się perełki, lokale w całości bezglutenowe.
Gdzie w Czechach kupić produkty bez glutenu?
w supermarketach
Bezglutenowe zakupy jesteście w stanie zrobić w całych Czechach, jeśli udacie się do jednego z najbardziej popularnych supermarketów: Billa, Lidl, Albert. Na stoisku/regale bezglutenowym znajdziecie takie rzeczy jak chleb (paczkowany; świeży tylko w piekarniach), makaron, mąka uniwersalna, czasem płatki owsiane, piwo bezglutenowe, jakieś ciastka, np. SinGluten.
w bezglutenowych piekarniach

- Chyba największa, całkowicie bezglutenowa piekarnia to Pekarstvi bez lepku Kocman. Wypieki tego producenta (chleb, bułki, ciasta i ciasteczka) są dowożone do różnych punktów sprzedaży w całym kraju. Lista miejsc, gdzie można kupić świeże (!) wyroby tej piekarni tutaj.
- W północnych Czechach działa sieć piekarni Jizerské pekárny, które oprócz glutenowego, mają w swoim asortymencie pieczywo bezglutenowe. Jizerske pekarny mają oddziały w Pradze i innych miastach na północy Czech.
- Praktycznie każde większe miasto ma przynajmniej jedną lokalną bezglutenową piekarnię (np. Brno – Smajlík, Olomouc – CELIAFIT, Frydek-Mistek – Bezlepková pekárna Bezručovka, Praga – Babiččina spíž).
w drogeriach
Chleb można kupić również w drogeriach (Rossmann, DM drogerie). Najczęściej nie ma zbyt dużego wyboru, jeden lub dwa rodzaje chleba marki Schär, za to można liczyć na to, że: łatwo znajdziemy taki sklep, będzie nam po drodze oraz, co równie ważne – sklep będzie czynny najprawdopodobniej do 21/22.
online
Jeśli jesteście w Czechach na dłużej, wygodną opcją są zakupy online.
- Bardzo dobrze zaopatrzony sklep internetowy zijemebezlepku.cz oferuje dostawę po całych Czechach od 59 CZK (ok. 10zł). Darmowa dostawa od 2000 CZK (ok. 330zł). Możliwy odbiór osobisty w miejscowościach: Pilzno i Klatovy.
- Bardzo podobnie nazywa się inny sklep bezglutenowy, zijbezlepku.cz .
- Dostawa 110 CZK w Pradze lub 120 CZK po całych Czechach (wyroby mrożone dowożone są tylko po Pradze). Możliwy darmowy odbiór osobisty w Pradze.
- Z kolei na stronie sklepu Svět bez lepku możecie zamówić produkt (tylko spośród świeżych wypieków), a następnie odebrać zamówienie w jednym z punktów w Pradze, Brnie lub Ostrawie. Lista sklepów tutaj. Aby kupić inne produkty (makaron, kasza, mąki itd.), które są dostępne w sklepach stacjonarnych, należy udać się osobiście do jednego ze sklepów, gdyż system zamówień dotyczy tylko świeżego pieczywa.

Gdzie w Czechach zjeść bez glutenu?
Dostępność lokali bezglutenowych zależy od miasta. W Pradze działa kilka piekarni oraz restauracji w 100% bezglutenowych. W wielu kawiarniach i restauracjach są dostępne pojedyncze (w większej lub mniejszej liczbie) opcje bezglutenowe – oznaczone jako bez lepku lub przekreślonym kłosem. W restauracjach alergeny najczęściej są oznaczane systemem cyfr, w którym zawsze cyfra „1” oznacza gluten (reguluje to rozporządzenie unijne). Dlatego polecam wejść do restauracji i sprawdzić ich kartę pod kątem alergenów, nawet jeśli nie mają w nazwie dużymi literami GLUTEN-FREE.
czeskie puby a gluten
Typowe czeskie puby są punktem, którego nie można pominąć podczas podróży do Czech. Są pełne życia, ponieważ lokalsi lubią się tam spotykać przy piwie i dobrym jedzeniu. Czeski pub to jest swojski klimat, duży wybór piwa i tradycyjna czeska kuchnia w przystępnych cenach (piwo od 5zł, obiad średnio 15-25zł).

Niestety, tradycyjna czeska kuchnia obfituje w gluten. Knedle, gulasze, zupy, sery smażone w panierce… to wszystko musi być specjalnie przyrządzone, aby było jadalne dla celiaka. W dodatku większość pubów nie jest nastawiona na turystów, tak więc szanse, że dogadamy się tam po angielsku są niewielkie, a karta dań prawie na pewno będzie po czesku. Zawsze można próbować się porozumieć po czesku/polsku i pytać się, czy mają bezlepkove jídlo, ale z mojego doświadczenia wynika, że jeśli odwiedzicie pięć kolejnych pubów, to:
- w dwóch pierwszych barman nie wie co to jest „lepek”, ale nie chce robić z siebie idioty albo nie ma czasu, więc natychmiast odpowiada że nie;
- w trzecim i czwartym faktycznie wiedzą, o co Wam chodzi, ale jak się zastanowią i przejrzą menu, to w zasadzie nic ciekawego dla Was tam nie ma;
- dopiero w piątym możecie liczyć na bezglutenowy obiad. Ewentualnie również bezglutenowe piwo. Albo samo piwo, a jedzenie znajdziecie w jeszcze innym miejscu.
Dlatego – jeśli macie ochotę spróbować tradycyjnych specjałów, warto przed wyjściem na miasto zrobić research w internecie. Okazuje się, że nie jest tak źle i można dostać np. czeskie knedle w wydaniu bezglutenowym, ale trzeba wiedzieć, gdzie szukać. Na przykład, tradycyjna czeska kuchnia jest serwowana w praskiej restauracji U Agamy – co prawda nie ma klimatu pubu, ale wszystko, łącznie z knedlami, jest tam gluten-free!

Jeśli chodzi natomiast o puby dostępne dla ogółu – co prawda bezglutenowych knedli tam nie zjemy, ale można liczyć na jakiś obiad.
Lista dań dostępnych w pierwszym-lepszym pubie, które mają szansę być z natury bezglutenowe (ale najlepiej to jeszcze potwierdzić u kelnera/barmana):
- telecí pečeně – pieczeń cielęca (pod warunkiem, że nie ma gęstego sosu! „bez sosu” = „bez omáčky“)
- grilovana krůtí jatýrka – grillowana wątróbka indyka
- pečená žebra – pieczone żeberka
- pečene seleči kolinko – pieczona golonka
- hranolky – frytki
- brambor, bramborky – ziemniak, ziemniaki
Mięso często jest podawane z chlebem (pečivo), ale zazwyczaj nie ma problemu, jak się poprosi, żeby było „z hranolkami, bez pecziwa”.

Jeśli jesteście najedzeni i zależy Wam tylko na piwie – szukając na mieście, na pewno będziecie mieć więcej szczęścia niż w przypadku jedzenia. Całkiem przypadkiem może się okazać, że w tym czy innym pubie, koło którego właśnie przechodzicie, jest dostępne bezlepkove pivo. W końcu Czechy słyną z piwa 😊 Barman może Was uprzedzić, że owszem, mają bezlepkove pivo, ale niestety tylko butelkowane, a nie z kranu. Jeśli o mnie chodzi – nie brzmi to jak duży problem, cieszę się, że mogę się napić jakiegokolwiek piwa. 😊 Choć w niektórych knajpach można liczyć nawet na piwo bez glutenu lane! Piwo lane = pivo čepované / točené.
Na razie tyle, kolejny wpis o bezglutenowym piwie w Czechach 🙂